| Compatible Brand | For Amazon |
|---|---|
| System Configuration | 1 + Subwoofer |
| Shape | Sphere |
| Color | Black |
| Compatible Model | Universal |
| MPN | C78MP8 |
| Year Manufactured | 2018 |
| Material | Fabric |
| Surround Sound Formats | Dolby Digital |
| Smart Home Compatibility | Alexa |
| Brand | Amazon |
| Type | Smart Speaker |
| Battery Capacity | 5.85 mAh |
| Unit Type | Unit |
| Audio Inputs | Stereo L/R RCA |
| Manufacturer Warranty | 3 Months |
| Item Height | 1.7 in |
| Model | Amazon Echo Dot (3rd Generation) |
| Connectivity | Bluetooth, Wi-Fi |
| Features | Bluetooth |
| RMS Power | 15 W |
| Plug Regional Fitment | Type A |
| Item Weight | 1 lb |
Check the listing for details. Amazon Alexa Echo Dot (3rd Gen) Smart Speaker - Charcoal w/ Power Cord. Color: Black, Condition: Used. Listed at 21.87 USD. Thank you for viewing this listing. Please reach out to us directly with any questions you may have. Thank you and have a great day! Tested - Works - small scuffs from normal use - film is still on plug