| Water Tank Capacity | 1.2 qt |
|---|---|
| Power Source | Electrical |
| Coffee Type | Pod |
| MPN | AB1178B |
| Control Panel | Digital |
| Bar Pressure | 10 bar |
| Unit Type | Unit |
| Compatible Capsule/Pad System | Nespresso |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Voltage | 220 V |
| Type of Coffee Made | Cappuccino, Espresso, Hot Milk, Latte Macchiato, Mocha |
| Cable Length | 32 in |
| Features | Water Tank |
| Components Included | User Manual |
| Finish | Matte |
| Capsule/Pod Capacity | 10 |
| Color | Black |
| Material | Stainless Steel |
| Bean/Coffee Capacity | 14 oz |
| Heat up Time | 60-65 sec |
| Brand | AmazonBasics |
| Type | Pod Coffee Machine |
| Compatible Water Filtration | Aquaclean |
| Model | K-Cup |
| Number of Settings/Programs | 1 |
Check the listing for details. Amazon Basics Coffee Maker K-Cup Single Serve Coffee Maker NEW. Color: Black, Condition: New. Listed at 75.00 USD. The Amazon Basics Coffee Maker K-Cup Single Serve Coffee Maker is a sleek and efficient pod coffee machine that can make a variety of coffee drinks such as espresso, latte macchiato, mocha, hot milk, and cappuccino.