| Color | Charcoal |
|---|---|
| Brand | Amazon |
| Type | Smart Speaker |
| Item Height | 3.58 in |
| Model | Amazon Echo (1st Generation) |
| Connectivity | Wireless, Bluetooth, Wi-Fi |
| Year Manufactured | 2023 |
| MPN | B09WNK39JN |
| Material | Fabric |
| Features | Bluetooth, WiFi, Voice Search |
| RMS Power | 15 W |
| Smart Home Compatibility | Alexa |
| Item Width | 3.91 in |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. Amazon Echo Pop 1st Gen Alexa Smart Speaker - Pick Your Color. Color: Charcoal, Condition: New, Made in China. Listed at 37.95 USD. Alexa has skills – With tens of thousands of skills and counting, Alexa can help you do more or do less - like playing relaxing sounds and testing your music knowledge. About the light bar – Alexa doesn’t begin listening until your device hears you say “Alexa” and the light bar turns blue.