| Processor | Quad Core |
|---|---|
| Screen Size | 7 in |
| RAM Size | 2 GB |
| Color | Black |
| Internet Connectivity | Wi-Fi |
| MPN | P8AT8Z |
| Processor Speed | 2.00 GHz |
| Brand | Amazon |
| Series | Amazon Fire |
| Type | Tablet |
| Unit Type | Unit |
| Display Type | IPS LCD |
| Maximum Resolution | 1024 x 600 |
| Manufacturer Warranty | None |
| Model | Amazon Fire 7 12th Gen P8AT8Z |
| Operating System | Fire OS |
| Features | Wi-Fi |
| Charger Included | No |
| Storage Capacity | 16 GB |
| Unit Quantity | 1 |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. Amazon Fire 7 12th Gen Tablet Black 16 GB 7". Color: Black, Condition: Used, Made in China. Listed at 29.99 USD. Amazon Fire 7 12th Gen P8AT8Z Kids Tablet Black 16 GB 7" Touchscreen Quad-Core. Coach Amazon Fire 7 12th Gen P8AT8Z Kids Tablet Black 16 GB 7" Touchscreen Quad-Core. • Model : Amazon Fire 7 12th Gen P8AT8Z.