| Processor | Quad Core |
|---|---|
| Processor Speed | 1.30 GHz |
| Display Type | IPS LED |
| Model | Amazon Fire 7 (7th Generation) |
| UPC | 0841667122502 |
| Screen Size | 7 in |
| Color | Black |
| RAM Size | 8 GB |
| MPN | B01J90OB88 |
| Internet Connectivity | Wi-Fi |
| Brand | Amazon |
| Series | Amazon Fire |
| Type | Tablet |
| Maximum Resolution | 1024 x 600 |
| Connectivity | Micro-USB |
| Operating System | Fire OS |
| Features | Built-In Rear Camera, Built-In Front Camera |
| Storage Capacity | 8 GB |
Check the listing for details. Amazon Fire 7 (7th Gen) 8GB - Black. Color: Black, Condition: New. Listed at 49.99 USD. The Amazon Fire 7 (7th Gen) Tablet in Black features a Quad Core processor with a speed of 1.30 GHz, 7-inch IPS LED display with a maximum resolution of 1024 x 600. It has 8 GB of RAM and storage capacity. This tablet runs on Fire OS and includes built-in front and rear cameras, Wi-Fi connectivity, and a Micro-USB port.