| Character | Black Cat |
|---|---|
| MPN | B07Y8YNDM6 |
| UPC | 0840080512570 |
| Compatible Brand | For Amazon |
| Brand | Amazon |
| Type | Folding Folio Case |
| Item Height | 8 in |
| Color | Black |
| Model | Amazon Fire HD 8 |
| Compatible Screen Size | 8 in |
| Compatible Model | For Amazon Fire HD 8 (10th Generation) |
| Features | Designer, Magnetic, Smart Case, Freestanding, Integrated Stand, Impact Resistant, Shockproof |
| Item Width | 5.66 in |
Check the listing for details. Amazon Fire HD 8 10th Generation 2020 Tablet Cover - Charcoal Black. Color: Black, Condition: Used. Listed at 12.87 USD. The Genuine Amazon Fire HD 8 10th Generation 2020 Tablet Cover in Charcoal Black is a premium folding folio case designed specifically for the Amazon Fire HD 8 tablet. · White Rubber/Plastic cables are inscribed in very light gray lettering "Designed by Apple in California assembled in China".