| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Cosmetic condition | Excellent |
| Charger and cable | Yes |
| Original box | Yes |
| MPN | B0794RHPZD |
| Network | Not Applicable |
| Operating System | Fire OS |
| Storage Capacity | 16 GB |
| Color | Black |
| Internet Connectivity | Wi-Fi |
| Processor Speed | 1.30 GHz |
| Brand | Amazon |
| Connectivity | USB 2.0 |
| Processor | Quad Core |
| Screen Size | 8 in |
| RAM Size | 1.5 GB |
| Type | Tablet |
| Maximum Resolution | 1280 x 800 |
| Model | Amazon Fire HD 8 (8th Generation) |
Check the listing for details. Amazon FIRE HD 8 16GB Tablet Reader NEW OPEN BOX 2018. Color: Black, Condition: Open box. Listed at 70.00 USD. Item: Amazon FIRE HD 8 - 16GB - Tablet Reader Condition: Item is in NEW, OPEN-BOX condition...Please see pictures for further details. Return Policy: Returns accepted within 30 days, In Like Condition. Please feel free to ask any questions prior to purchase. Thanks for looking. Have a Great Day!