| Processor | Hexa Core |
|---|---|
| Screen Size | 8 in |
| RAM Size | 3GB |
| Color | Black |
| Internet Connectivity | Wi-Fi |
| MPN | B0B9987F2G |
| Processor Speed | 2.00 GHz |
| Brand | Amazon |
| Series | Amazon Fire |
| Type | Tablet |
| Maximum Resolution | 1280 x 800 |
| Model | Amazon Fire HD 8 (12th Generation) |
| Connectivity | Bluetooth, USB-C |
| Operating System | Fire OS |
| Features | Built-In Front Camera, Integrated Speakers, Built-In Rear Camera |
| Storage Capacity | 32 GB |
Check the listing for details. Amazon Fire HD 8 - 3GB MEMORY - 32GB SSD - Wi-Fi - 2024 Release. Color: Black, Condition: New. Listed at 69.99 USD. Amazon Fire HD 8 (2024 Release) - 32GB. Features include Amazon Privacy Features - Customizable privacy settings for data protection. Power Adapter. Security Updates - Regular software updates to enhance security.