| Screen Size | 6 in |
|---|---|
| Color | Black |
| Internet Connectivity | Wi-Fi |
| Brand | Amazon |
| Series | Amazon Kindle |
| Type | eBook Reader |
| Battery Capacity | 1000-2999 mAh |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Network | Unlocked |
| Model | Amazon Kindle Oasis (8th Generation) |
| Connectivity | USB 2.0, Wi-Fi |
| Charger Included | Yes |
| Storage Capacity | 4 GB |
Check the listing for details. Amazon Kindle Oasis 8th Generation 4GB Black. Color: Black, Condition: Used. Listed at 99.99 USD. Amazon Kindle Oasis 8th Generation 4GB Black. Condition is Used. Shipped with USPS Ground Advantage.