| Screen Size | 6 in |
|---|---|
| EC Range | A - G |
| Color | Black |
| RAM Size | 8 GB |
| Internet Connectivity | Wi-Fi |
| MPN | B07HKYZMQX |
| Item Length | 6.6 in |
| Processor Speed | 1.00 GHz |
| Brand | Amazon |
| Series | Amazon Kindle |
| Type | eBook Reader |
| Battery Capacity | 1000-2999 mAh |
| Energy Star | A |
| Item Height | 0.3 in |
| Model | Amazon Kindle Paperwhite (10th Generation) |
| Connectivity | Bluetooth |
| Operating System | Fire OS |
| Features | Bluetooth, Waterproof, Backlight |
| Charger Included | No |
| Storage Capacity | 8 GB |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 6.4 Oz |
| UPC | 0841667160740 |
Check the listing for details. Amazon Kindle Paperwhite 10th Gen 6" 8GB Waterproof Thin Light eReader New. Color: Black, Condition: New, Made in China. Listed at 75.00 USD. TheAmazon Kindle Paperwhite (10th Generation) is a sleek, lightweight, and waterproof e-reader designed for an exceptional reading experience anywhere. Kindle Paperwhite (10th Gen). 8GB storage β holds thousands of books.