| Compatible Brand | For Amazon, For AmazonBasics |
|---|---|
| System Configuration | Alexa |
| Shape | Cube |
| Color | White |
| Compatible Model | Universal |
| MPN | C2YY37 |
| Year Manufactured | 2021 |
| Material | Plastic |
| Surround Sound Formats | 120 V |
| Smart Home Compatibility | Alexa |
| Brand | Amazon |
| Type | Smart Plug |
| Audio Inputs | USB |
| Unit Type | Unit |
| Battery Capacity | NA |
| Manufacturer Warranty | NO |
| Item Height | 1 EA |
| Model | Amazon Smart Plug |
| Connectivity | Bluetooth, Wireless |
| Features | Bluetooth, Voice Search, WiFi |
| RMS Power | 15 W |
| Plug Regional Fitment | US |
| Country of Origin | Thailand |
| Item Weight | 0.1 lbs |
| UPC | 840080504599 |
Check the listing for details. Amazon Smart Plug - White - Brand New Sealed Wifi. Color: White, Condition: New, Made in Thailand. Listed at 12.95 USD. The Amazon Smart Plug in White is a brand new sealed smart home device that is compatible with Amazon Basics products and Alexa-enabled systems. This smart plug is a cube-shaped unit made of plastic, with a 120V surround sound format and 15W RMS power. It features wireless and Bluetooth connectivity, as well as voice search capabilities and WiFi connectivity. The Amazon Smart Plug is designed for use in the US and is manufactured in Thailand, making it a convenient and efficient addition to any smart home setup.