| Soleplate Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Protection Plan | No Coverage |
| Color | gray, white |
| Suitable For | Garment |
| Brand | Amazonbasics |
| Type | Soleplate Steam Iron |
| Capacity | 200 ml |
| Voltage | 120 V |
| Features | Adjustable Steam, Auto Shut-Off, Steam burst button, Spray Button, Temperature dial, Measuring cup, Dry Iron or Steam Iron, Horizontal or vertical bursts, Self Cleaning function |
| Cord Type | Corded |
| Country of Origin | China |
| Power | 1700 W |
| Item Weight | Less Than 10 lb |
Check the listing for details. AmazonBasics 1700W Stainless Steel Steam Iron Multi‑Fabric Settings 200ml. Color: gray, white, Condition: Open box, Made in China. Listed at 13.94 USD. AmazonBasics Stainless Steel Steam Iron – 1700W – Multi‑Fabric Settings – 200ml. Powerful 1700W AmazonBasics stainless steel steam iron designed for smooth. • Power: 1700W / 120V. auto shut-off for added safety.