| Country of Origin | China |
|---|---|
| Compatible Brand | For Ambico, Universal |
| Custom Bundle | No |
| Material | Aluminum |
| To Fit | Camcorder, Camera |
| Brand | AMBICO |
| Type | Tripod |
| Maximum Load | 6.6 lb |
| Manufacturer Warranty | None |
| Model | ambico 54" tripod |
| Maximum Height | 54" |
| Features | Flip Lock |
| Head Type | Pan/Tilt Head |
Check the listing for details. AMBICO 54" Tripod Lightweight. Condition: Used, Made in China. Listed at 19.25 USD. This AMBICO 54" Tripod Lightweight is a great option for those looking for a reliable and sturdy tripod. With a maximum load of 6.6 lb, it can hold a range of cameras and camcorders. The flip lock feature makes it easy to adjust the height and the pan/tilt head allows for smooth and precise movements. Made of aluminum, this tripod is both lightweight and durable. It is compatible with both Ambico and universal brands, and has a maximum height of 54". This tripod does not come with a manufacturer warranty and was made in China.