| Antique | Yes |
|---|---|
| Color | Brown |
| Material | Oak |
| Item Length | 36 in |
| Number of Shelves | 1 |
| Type | Bookcase |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Item Height | 40 in |
| Style | Antique |
| Features | Carvings |
| Time Period Manufactured | 1900-1919 |
| Country of Origin | France |
| Item Width | 21 in |
Check the listing for details. Antique Carved Oak Bookcase Cupboard. Color: Brown, Condition: Used, Made in France. Listed at 250.00 USD. This unique antique carved oak piece is believed to be the former base of a larger bookcase that was at one point converted into an entertainment center. It has a small carved sliver of a former door and currently contains one shelf. There is one drawer at the top. See photos as part of the description. Approximately 36"l x 21"w x 40"h Please message with questions. Thanks for looking!