| Origin | Shanghai, China |
|---|---|
| Pattern | Flora |
| Composition | Solid Silver |
| Materials | Chinese Export Silver |
| Material | Silver |
| Date | Circa 1890 |
| Weight | 26.9 troy ounces/836g (excluding glass liner) |
| Maker | Tuck Chang & Co. |
| Diameter of rim | 24.7cm/9.7" |
| Brand | Unbranded |
| Type | Chinese Export Bowl |
| Region | Asia |
| Height | 12.6cm/5" |
| SKU | A8745 |
| Age | 1850-1899 |
| Matrial | Chinese Export Silver and Glass |
Check the listing for details. Antique Chinese Export Silver Bowl 1890s. Listed at 8795.00 USD. The body of this antique Chinese silver bowl is embellished with threepierced and chasedtraditional oriental undulating dragons amidst cloud designs, all on a matte background. Chinese Export Silver Bowl - Antique Circa 1890.