| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Antique | Yes |
| Pattern | Solid |
| Assembly Status | Fully Assembled |
| Shape | Rectangle |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Color | Light Brown |
| Set Includes | Chair |
| Material | Wood |
| Item Length | 39 in |
| Department | Adults |
| Seating Capacity | 1 |
| Type | Rocking Chair |
| Care Instructions | Clean with Dampen Cloth |
| Item Height | 39.5 in |
| Style | Colonial |
| Features | Rocking |
| Finish | Polished |
| Room | Any Room |
| Item Width | 28 in |
Check the listing for details. Antique Colonial Revival Spindle-Back Rocking Chair. Color: Light Brown, Condition: Used. Listed at 275.00 USD. This late 19th century to the early 20th century (approx. 1890–1920) rocking chair is in exceptional condition. If you know a new mom or grandparent that wants a comfortable & stylish rocking chair…look no more!