| Origin | Denmark, Europe |
|---|---|
| Composition | Solid Silver |
| Length across arms | 25.3cm/10" |
| Maker | Georg Jensen |
| Date | 1931 |
| Brand | Unbranded |
| Diameter of base | 7.9cm/3.1" |
| Diameter of drip pan | 9.8cm/3.9" |
| Style | Arts & Crafts/Mission |
| Height | 22.1cm/8.7" |
| SKU | C6963 |
| Age | 1900-1940 |
Check the listing for details. Antique Danish Sterling Silver Two Light Candelabra by Georg Jensen. Listed at 29940.00 USD. Each impressive two light candelabrum retains the original hallmarked scrolling arms, supporting two rounded organic-shaped baluster capitals with plain circular dished drip pans. Maker"s mark: Georg Jensen (these marks were used between 1925-1932).