| Origin | Netherlands, Europe |
|---|---|
| Antique | Yes |
| Composition | Solid Silver |
| Product | Plates/ Platters/ Trays |
| Period | Antique |
| Material | Solid Silver |
| Date | Circa 1890 |
| Weight | 51.9 troy ounces/1615g |
| Brand | Unbranded |
| Length | 56.3cm/22.2" |
| Style | 1800s |
| SKU | C7757 |
| Width | 33cm/13" |
| Age | 1850-1899 |
Check the listing for details. Antique Dutch Silver Gallery Tea Tray. Width: 33cm/13". Listed at 8761.04 USD. Dutch Silver Gallery Tea Tray - Antique Circa 1890. This exceptional antique Dutch silver tray has a plain oval form. This antique Dutch silver gallery tray is an exceptional gauge of silver, exceptional quality and in exceptional condition.