| Origin | America |
|---|---|
| Antique | Yes |
| Pattern | monarch |
| Shape | Round |
| Occasion | All Occasions |
| Color | Clear |
| Year Manufactured | 1902 |
| Material | Glass |
| Item Length | appr 9.25in |
| Vintage | Yes |
| Brand | Bryce-Higbee |
| Type | Cake Stand |
| Item Height | appr 4.75in |
| Theme | food party celebration dessert Victorian |
| Features | Decorative, Easy to Clean, Reusable, Easy-Care, Easy Grip, early American pressed glass |
| Production Style | Pressed Glass |
| Time Period Manufactured | 1850-1899 |
| Production Technique | Fused Glass |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Backstamp | na |
| Finish | Glossy |
| Handmade | No |
| Item Width | appr 9.25in |
| Product Line | Early American Prescut/EAPC |
Check the listing for details. ANTIQUE EAPG BRYCE-HIGBEE CAKE STAND PTRN-MONARCH. Color: Clear, Condition: Used. Listed at 42.00 USD. Antique cake stand. VictorianEra style. Made by Bryce-Higbee. This one was made circa 1900. The edges of the cake stand curve up with a scalloped design. There's stars and stretched ovals. The stem is also decorated.