| Antique | Yes |
|---|---|
| Color | Brown |
| Year Manufactured | 1900 |
| Material | Wood, Leather, Brass |
| Item Length | 16 in |
| Brand | Moynat |
| Type | Cabin Trunk |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Item Height | 12 in |
| Style | Antique |
| Features | engraved hardware, original hardware |
| Time Period Manufactured | Edwardian (1901-1910) |
| Finish | Solid Wood |
| Country of Origin | France |
| Handle Material | Iron |
| Item Width | 31 in |
Check the listing for details. Antique Early 1900's Moynat trunk All original hardware, bottom, document pouch. Color: Brown, Condition: Used, Made in France. Listed at 965.00 USD.