| Maker | Mappin & Webb Ltd |
|---|---|
| Pattern | Floral |
| Monarch | George V |
| Origin | Sheffield, England |
| Material | English Sterling Silver |
| Diameter of foot | 12.7cm/5" |
| Period | Edwardian |
| Age | 1900-1940 |
| Composition | Solid Silver |
| Date | 1905 |
| Height | 17.5cm/6.9" |
| Product | Bottle Coaster |
| Brand | Unbranded |
| Style | Edwardian |
| Sku | A6158 |
| Diameter of rim | 10.4cm/4.1" |
Check the listing for details. Antique Edwardian Sterling Silver Bottle Coaster. Listed at 2190.00 USD. Sterling Silver Bottle Coaster by Mappin & Webb - Antique Edwardian (1905). The body of the coaster is embellished with fine and impressive bands of pierced interlacing leaf motifs, in addition to an applied moulded border to the undulating shaped upper rim.