| Origin | Sheffield, England |
|---|---|
| Composition | Sterling Silver |
| Monarch | Edwardian |
| Period | Antique |
| Product | Bread Dish |
| Maker | W W Harrison & Co (William Wheatcroft Harrison) |
| Weight | 11.6 troy ounces/362g |
| Date | 1907 |
| Brand | Unbranded |
| Length | 30.7cm/12.1" |
| Style | Edwardian |
| Height | 6.1cm/2.4" |
| SKU | A7139 |
| Width | 21cm/8.3" |
| Age | 1900-1940 |
Check the listing for details. Antique Edwardian Sterling Silver Bread Dish. Width: 21cm/8.3". Listed at 3680.00 USD. Sterling Silver Bread Dish - Antique Edwardian (1907). This antique Edwardian bread dish is a very good gauge of silver, excellent quality and in excellent condition. This fine antique sterling silver bread dish has a plain oval boat shaped form.