| Origin | Sheffield, England |
|---|---|
| Pattern | Edwardian |
| Composition | Sterling Silver (.925) |
| Date | 1902 |
| Maker | Walker & Hall |
| Brand | Walker & Hall |
| Total Weight | 19.9 troy ounces/617.6g |
| Unit Type | Unit |
| Length | 27.5cm/10.83" |
| Style | Edwardian |
| Height | 8.6cm/3.39" |
| Unit Quantity | 1 |
| SKU | C8363 |
| Width | 20.2cm/7.95" |
| Age | 1900-1940 |
Check the listing for details. Antique Edwardian Sterling Silver Fruit Dishes. Width: 20.2cm/7.95". Listed at 5180.00 USD. Sterling Silver Fruit Dishes - Antique Edwardian. These exceptional Edwardian silver dishes are large examples for their type. These antique Edwardian sterling silver dishes are an excellent gauge of silver, excellent quality and in excellent condition.