| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Number of Items in Set | 1 |
| Pattern | Floral |
| Antique | Yes |
| Assembly Status | Fully Assembled |
| Shape | Rectangle |
| Color | Brown |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Set Includes | Chair |
| Material | Wood |
| Item Length | 30.5 in |
| Brand | Antique |
| Department | Adults |
| Seating Capacity | 1 |
| Type | Rocking Chair |
| Care Instructions | Clean with Dampen Cloth |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Item Height | 30.5 in |
| Style | Victorian |
| Personalized | No |
| Room | Any Room |
| Handmade | Yes |
| Item Width | 17 in |
Check the listing for details. Antique Folding Rocking Chair. Color: Brown, Made in United States. Listed at 55.00 USD. Nice vintage rocker. Just like Grammys. Ready for restore. Wood is solid