| Period | Antique |
|---|---|
| Monarch | George III |
| Material | English Sterling Silver |
| Style | Georgian |
| Age | 1800-1849 |
| Pattern | Fluted |
| Maker | Benjamin Smith II & James Smith III |
| Product | Tureens |
| Date | 1810 |
| Sku | C5470 |
| Origin | London, England |
| Weight | 73.7 troy ounces/2293g |
| Height | 13.4cm/5.3" |
| Length | 22.5cm/8.9" |
| Width | 12.2cm/4.8" |
| Composition | Sterling Silver |
| Brand | London |
Check the listing for details. Antique George III Sterling Silver Tureens 1810. Width: 12.2cm/4.8". Listed at 13250.00 USD. Sterling Silver Tureens - Antique George III (1810). These magnificent antique George III sterling silver sauce tureens have arectangular rounded form. These antique Georgian silver tureens are an exceptional gauge of silver, exceptional quality and in exceptional condition.