| Origin | York, England |
|---|---|
| Pattern | floral spray |
| Composition | Sterling Silver |
| Maker | James Barber & Co |
| Date | 1824 |
| Weight | 54.7 troy ounces/1701.7g |
| Brand | James Barber & Co |
| Length of surface | 39.4cm/15.51" |
| Length | 48.5cm/19.09" |
| Style | George IV |
| Height | 1.8cm/0.71" |
| SKU | C9325 |
| Width | 36.1cm/14.21" |
| Width of surface | 27.3cm/10.75" |
| Age | 1800-1849 |
Check the listing for details. Antique George IV York Sterling Silver Platter/Tray/Centrepiece. Width: 36.1cm/14.21". Listed at 11930.00 USD. This antique decorative platter is a superior gauge of silver, exceptional quality and in exceptional condition. York Sterling Silver Platter/Tray/Centrepiece - Antique George IV. An exceptional, fine and impressive, large antique George IV York sterling silver platter/centrepiece; an addition to our collection of silver decorative trays.