| Maker | Mappin & Webb Ltd |
|---|---|
| Diameter | 13.1cm/5.2" |
| Pattern | Floral |
| Monarch | George V |
| Width | 16cm/6.3" |
| Origin | Sheffield, England |
| Material | English Sterling Silver |
| Period | Antique |
| Age | 1900-1940 |
| Composition | Solid Silver |
| Date | 1926 |
| Height | 15.9cm/6.3" |
| Product | Bottle Coaster |
| Brand | Unbranded |
| Style | George V |
| Sku | A4947 |
Check the listing for details. Antique George V Sterling Silver Bottle Coaster. Width: 16cm/6.3". Listed at 2275.00 USD. Sterling Silver Bottle Coaster by Mappin & Webb - Antique George V. This antique sterling silver bottle coaster is an exceptional gauge of silver, exceptional quality and in exceptional condition. The bottle coaster is fitted with green baize to the underside.