| Origin | Sheffield, England |
|---|---|
| Pattern | Pierced decorated ornamentation |
| Composition | Sterling Silver |
| Monarch | George V |
| Period | Antique |
| Width of internal surface | 17.3cm/6.8" |
| Material | Sterling Silver |
| Length of internal surface | 23.5cm/9.3" |
| Date | 1913 |
| Weight | 16.3 troy ounces/506g |
| Maker | John Round & Son Ltd (Joseph Ridge) |
| Brand | Unbranded |
| Product Type | Bread Dish |
| Length | 31.2cm/12.3" |
| Style | George V |
| Height | 3.6cm/1.4" |
| SKU | C5913 |
| Width | 24.9cm/9.8" |
| Age | 1900-1940 |
Check the listing for details. Antique George V Sterling Silver Bread Dish. Width: 24.9cm/9.8". Listed at 4430.00 USD. Sterling Silver Bread Dish - Antique George V (1913). The upper rim of the dish is encompassed with an applied moulded decorated border. Learn more about silver dish history at AC Silver. This early 20th century silver dish is an excellent gauge of silver, excellent quality and in excellent condition.