| Antique | Yes |
|---|---|
| Pattern | Scrolling |
| Composition | Sterling Silver |
| Product | Dishes/ Coasters |
| Period | Antique |
| Material | Solid Silver |
| Date | 1932 |
| Maker | C J Vander Ltd. |
| Weight | 14.7 troy ounces/457g |
| Brand | C J Vander Ltd. |
| Length | 30.8cm/12.1" |
| Style | George V |
| Height | 5.9cm/2.3" |
| SKU | C7422 |
| Width | 17.8cm/7" |
| Age | 1900-1940 |
Check the listing for details. Antique George V Sterling Silver Bread Dish. Width: 17.8cm/7". Listed at 4014.95 USD. Sterling Silver Bread Dish - Antique George V (1932). An exceptional, fine and impressive antique George V English sterling silver bread dish; an addition to our dining silverware collection. The body of this impressive 1930s silver bread dish is embellished with fine and impressive pierced scrolling decoration, below an undulating shaped upper rim.