| Origin | Sheffield, England |
|---|---|
| Composition | Sterling Silver (.925) |
| Maker | James Dixon & Sons Ltd |
| Date | 1912 |
| Height to top of cover | 19.2cm/7.56" |
| Weight | 88.9 troy ounces/2764.8g |
| Brand | James Dixon & Sons Ltd |
| Length | 34.6cm/13.62" |
| Style | George V |
| Height | 11.6cm/4.57" |
| SKU | C9238 |
| Width | 20.7cm/8.15" |
| Age | 1900-1940 |
Check the listing for details. Antique George V Sterling Silver Breakfast / Warming Dish. Width: 20.7cm/8.15". Listed at 17185.00 USD. Sterling Silver Breakfast / Warming Dish - Antique George V. An exceptional, fine and impressive antique George V sterling silver roll top breakfast dish; an addition to our 20th century silverware collection.