| Origin | Sheffield, England |
|---|---|
| Composition | Sterling Silver (.925) |
| Maker | Walker & Hall |
| Date | 1931 |
| Weight | 31.0 troy ounces/964.2g |
| Brand | Walker & Hall |
| Unit Type | Unit |
| Length of surface | 35.5cm/13.98" |
| Length | 43cm/16.93" |
| Style | George V |
| Unit Quantity | 1 |
| SKU | C8724 |
| Width | 30.5cm/12.01" |
| Age | 1900-1940 |
| Width of surface | 27.4cm/10.79" |
Check the listing for details. Antique George V Sterling Silver Drinks Tray (1931). Width: 30.5cm/12.01". Listed at 2960.00 USD. Sterling Silver Drinks Tray - Antique George V (1931). The surface of this silver drinks tray is plain and unembellished. This exceptional antique George V sterling silver tray has an oval form. Date: 1931.