| Origin | Sheffield, England |
|---|---|
| Pattern | gadroon decoration |
| Composition | Sterling Silver |
| Date | 1933 |
| Weight | 20.2 troy ounces/629g |
| Maker | George Wish |
| Brand | George Wish |
| Length of surface | 21.6cm/8.5" |
| Style | George V |
| Height | 3.1cm/1.2" |
| SKU | C7731 |
| Width | 20.5cm/8.1" |
| Length across handles | 34.7cm/13.7" |
| Width of surface | 14.1cm/5.6" |
| Age | 1900-1940 |
Check the listing for details. Antique George V Sterling Silver Drinks Tray (1933). Width: 20.5cm/8.1". Listed at 2660.00 USD. Sterling Silver Drinks Tray - Antique George V (1933). This exceptional antique George V sterling silver drinks tray has a rectangular form with rounded corners. The raised rounded border of this antique 1930s sterling silver drinks tray is encompassed with applied gadroon decoration to the rim.