| Maker | Goldsmiths & Silversmiths Co Ltd |
|---|---|
| Width across handles | 4.8cm/1.9" |
| Length | 15.2cm/6" |
| Monarch | George V |
| SKU | C2394 |
| Origin | London, England |
| Material | English Sterling Silver |
| Weight | 6.2 troy ounces/192g |
| Period | Antique |
| Age | 1900-1940 |
| Composition | Sterling Silver |
| Date | 1935 |
| Brand | Unbranded |
| Style | George V |
| Depth | 1.8cm/0.7" |
| Type | Nutcracker |
Check the listing for details. Antique George V Sterling Silver Nutcrackers 1935. Listed at 2360.00 USD. Sterling Silver Nutcrackers - Antique George V (1935). An exceptional, fine and impressive pair of antique George V English sterling silver nutcrackers - boxed; an addition to our silver flatware collection.