| Origin | Sheffield, England |
|---|---|
| Pattern | leaf |
| Composition | Sterling Silver |
| Date | 1925 |
| Weight | 52.7 troy ounces/1639.8g |
| Maker | Maple & Co |
| Brand | Maple & Co |
| Diameter of surface | 31cm/12.2" |
| Style | George V |
| Height | 2.5cm/0.98" |
| SKU | C8829 |
| Age | 1900-1940 |
| Diameter | 37cm/14.57" |
Check the listing for details. Antique George V Sterling Silver Salver (1925). Listed at 9595.00 USD. Sterling Silver Salver - Antique George V (1925). This exceptional antique George V sterling silver salver has a dodecagon shaped form. The panelled border of the salver is encompassed with applied moulded decoration.