| Maker | Henry Clifford Davis |
|---|---|
| Pattern | Plain |
| Length | 28cm/11" |
| Monarch | George VI |
| Product Type | Bread Dish |
| SKU | A5304 |
| Origin | Birmingham, England |
| Material | Sterling Silver |
| Weight | 17 troy ounces/530g |
| Period | Antique |
| Age | 1900-1940 |
| Composition | Solid Silver |
| Date | 1937 |
| Height | 6.3cm/2.5" |
| Brand | Unbranded |
| Style | Art Deco |
Check the listing for details. Antique George VI Sterling Silver Bread Dish, Art Deco. Listed at 5180.00 USD. Sterling Silver Bread Dish - Art Deco - Antique George VI. This exceptional antique George VI sterling silver bread dish has a rounded reCtangular form onto a shaped pedestal foot, all in the Art Deco style.