| Origin | Newcastle Upon Tyne, England |
|---|---|
| Composition | Sterling Silver |
| Date | 1730 |
| Weight | 27.3 troy ounces/849.6g |
| Maker | Isaac Cookson |
| Brand | Isaac Cookson |
| Diameter of surface | 22.5cm/8.86" |
| Style | George II |
| Height | 4.7cm/1.85" |
| SKU | C9295 |
| Age | Pre-1800 |
| Diameter | 28.4cm/11.18" |
Check the listing for details. Antique Georgian Sterling Silver Salver (1736). Listed at 7315.00 USD. Sterling Silver Salver - Antique Georgian (1736). An exceptional, fine and impressive antique George II Newcastle sterling silver salver; an addition to our Georgian dining collection. This exceptional, fine and impressive antique George II English sterling silver salver has a circular shaped form onto four cast stepped hoof style feet.