| Origin | Wertheim, Germany |
|---|---|
| Material | Silver |
| Maker | Untraced Maker's Mark |
| Date | 1907 |
| Weight | 34.8 troy ounces/1082.1g |
| Brand | Unbranded |
| Type | Box |
| Length | 19.9cm/7.83" |
| Region | Germany |
| Style | Antique |
| Height | 27cm/10.63" |
| SKU | C9366 |
| Width | 12.7cm/5" |
| Age | 1900-1940 |
Check the listing for details. Antique German Sterling Silver Owl Sugar Box 1907. Width: 12.7cm/5". Listed at 25440.00 USD. German Sterling Silver Owl Sugar Box - Antique 1907. This magnificent and large antique cast German silver sugar box, in sterling standard, has been realistically modelled in form of an owl. The hallmarks struck to the sleeve of the cover and body of this large sterling silver owl box include.