| Brand | Unbranded |
|---|---|
| Type | Screen |
| Number of Panels | 4 |
| Color | Green |
| Item Height | 84.25 in |
| Material | Leather |
| Item Length | 1 in |
| Item Width | 20.25 in |
| Country of Origin | Italy |
Check the listing for details. Antique Hand Painted Leather on Board Four Panel Dressing Screen Early 20thC. Color: Green, Condition: Used, Made in Italy. Listed at 960.00 USD. This early 20th-century dressing screen features four panels, each hand-painted on leather affixed to a board. Overall very good condition with scuffs and tacks have mild tarnish. Wear consistent with age and use; as photographed.