| Origin | Germany |
|---|---|
| Antique | Yes |
| Shape | Round |
| Year Manufactured | 1910 |
| Item Length | 6.5 in |
| Vintage | No |
| Care Instructions | Hand Wash Only |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Item Height | 9 in |
| Style | Victorian |
| Features | Hand Painted |
| Production Style | Art Pottery |
| Finish | Glossy |
| Handmade | Yes |
| Item Width | 4.5 in |
| Pattern | Floral |
| Color | White |
| Material | Porcelain |
| Brand | Unmarked |
| Type | Coffee Pot |
| Packaging | Unboxed |
| Theme | Flower |
| Time Period Manufactured | 1900-1919 |
| Production Technique | Pottery |
| Country of Origin | Germany |
Check the listing for details. Antique Hand-Painted Porcelain Chocolate Pot With Roses & Green Scrollwork. Color: White, Condition: Used, Made in Germany. Listed at 39.00 USD. Design: Hand-painted roses, green and gold scroll detailing.