| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Brand | Table |
| Finish | Antique |
| Style | Hepplewhite |
| Antique | Yes |
| Assembly Status | Fully Assembled |
| Shape | Half Moon |
| Color | Red |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Tabletop Material | Mahogany |
| Material | Mahogany |
| Item Length | 17.75 in |
| Type | Card/Game Table |
| Seating Capacity | Up to 4 |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Item Height | 29.25 in |
| Time Period Manufactured | 1800-1849 |
| Room | Any Room |
| Item Width | 36 in |
Check the listing for details. Antique Hepplewhite Mahogany Card Table / Console Table. Color: Red, Condition: Used, Made in United States. Listed at 1575.00 USD. The table has a demi-lune form and showcases a sophisticated design. There’s a well-done repair on the right side of the top and a small bit of wood loss on the leaf right above it. The legs are tapered & the back left leg is a gate leg which swivels out and supports the leaf when the tabletop is opened.