| Antique | Yes |
|---|---|
| Type | Chest |
| Shape | Rectangular |
| Item Height | 41 in |
| Style | Antique |
| Maximum Weight Capacity | More Than 100 lb |
| Features | Carvings |
| Material | Wood |
| Item Length | 55 in |
| Finish | Solid Wood |
| Item Width | 27 in |
Check the listing for details. Antique Indian Carved Storage Bench / Dowry Chest (Damchiya). Condition: Used. Listed at 1200.00 USD. This is a truly impressive and substantial piece of history, hand-carved in India, likely from the Rajasthan or Gujarat region. It will require at least two competent, strong people (and likely a furniture dolly) to move it.