| Origin | India |
|---|---|
| Pattern | Antique |
| Material | Silver |
| Date | Circa 1890 |
| Weight | 20.4 troy ounces/634.2g |
| Maker | Bechur |
| Brand | Bechur |
| Type | Cologne bottle |
| Region | Asia |
| Style | Indian |
| Height | 21.4cm/8.43" |
| SKU | C8720 |
| Width | 8.3cm/3.27" |
| Age | 1850-1899 |
Check the listing for details. Antique Indian Silver Cologne Bottle Circa 1890. Width: 8.3cm/3.27". Listed at 2980.00 USD. Indian Silver Cologne Bottle - Antique Circa 1890. This exceptional and large antique Indian silver cologne bottle has a square panelled form with chamfered corners. The flask has been professionally polished and is in presentation condition.