| Brand | Unbranded |
|---|---|
| Personalize | No |
| Type | Sledge Hammer |
| Head/Face Material | Forged Steel |
| Number of Pieces | 1 |
| Item Height | 4.25" |
| Item Length | 5" |
| Handle Material | Wood |
| Item Weight | 14 lbs |
| Item Width | 5" |
Check the listing for details. ANTIQUE IRON SLEDGEHAMMER 14 lbs RARE!. Condition: Used. Listed at 340.00 USD. This is an amazing barn find sold as found had a broken handle i cut it down handle is a pressure fit. Head is 5" wide on pad strike. 5" long and 4.25" tall hammer itself without handle. Very cool piece for any tool collector. One end does have missing chunk. See photos