| Origin | Japan |
|---|---|
| Pattern | Japanese |
| Material | Silver |
| Maker | Unmarked |
| Date | Circa 1900 |
| Depth | 2.8cm/1.1" |
| Weight | 5.3 troy ounces/164.8g |
| Brand | Unbranded |
| Type | Hip flask |
| Length | 15.2cm/5.98" |
| Region | Asia |
| Style | Antique |
| SKU | C8579 |
| Width | 9.4cm/3.7" |
| Age | 1900-1940 |
Check the listing for details. Antique Japanese Silver Hip Flask Circa 1900. Width: 9.4cm/3.7". Listed at 2710.00 USD. Japanese Silver Hip Flask - Antique Circa 1900. This exceptional and rare antique Japanese silver hip flask has a rectangular shaped form with rounded sides. The surface of the flask is embellished with impressive bright cut engraved decoration depicting an iconic and traditional dressed Japanese lady to one side and bamboo stalks to the other; one panel bears the artists signature SHIZUKATA éœæ–¹.