| Date | Circa 1880 |
|---|---|
| Sku | A8457 |
| Origin | Europe |
| Period | Antique |
| Age | 1850-1899 |
| Height | 19.5cm/7.7" |
| Width across feet | 10.5cm/4.1" |
| Diameter of rim | 10.1cm/4" |
| Composition | Sterling Silver |
| Brand | Unbranded |
| Maker | Unmarked |
| Product | Continental Silver Mounted Coconut Cup |
Check the listing for details. Antique Large Continental Sterling Silver Mounted Coconut Cup Circa 1880. Listed at 2270.00 USD. Large Continental Sterling Silver Mounted Coconut Cup - Antique Circa 1880. The plain coconut vessel surmounts a fine and impressive carved wood pedestal and circular foot. This impressive antique silver mounted coconut cup has a circular rounded form onto a circular pedestal foot.