| Antique | Yes |
|---|---|
| Type | Bookcase |
| Number of Shelves | 3 |
| Color | Brown |
| Item Height | 62.25 in |
| Style | Louis XVI |
| Material | Ormolu |
| Item Length | 13 in |
| Item Width | 34 in |
| Country of Origin | France |
Check the listing for details. Antique Louis XVI Style Ebonized & Gilt Bookcase With Ormolu Mounts 20thC. Color: Brown, Condition: Used, Made in France. Listed at 2360.00 USD. Antique French Louis XVI Style Ebonized & Gilt Two-Door Bookcase With Ormolu C1890. This antique bookcase is crafted in the Louis XVI style, dating o circa 1890. The two-door design showcases glass panels, allowing for a view of the interior shelving.