| Features | With Glass Doors |
|---|---|
| Department | Adult |
| Item Width | 11 in |
| Time Period Manufactured | 1900-1919 |
| Item Length | 34 in |
| Item Height | 6 ft |
| Material | Wood |
| Year Manufactured | 1900 |
| Maximum Weight per Shelf | 50lb. |
| Maximum Weight Capacity | 200 lb. |
| Item Weight | 75 lb |
| Assembly Required | No |
| Additional Parts Required | No |
| Brand | Macey |
| Style | American |
| Antique | Yes |
| Color | Brown |
| Set Includes | Bookcase |
| Theme | Classic |
| Mounting | Free Standing |
| Number of Shelves | 4 |
| Type | Stacking Bookcase |
Check the listing for details. Antique Macey Barrister Stacking Sectional Bookcase (6 pieces). Color: Brown, Condition: Used. Listed at 1000.00 USD. Antique Macey Barrister Stacking Sectional Bookcase (6 pieces).