| Antique | Yes |
|---|---|
| Color | Brown |
| Material | Mahogany |
| Year Manufactured | 1820 |
| Item Length | 22 in |
| Type | Drop Front Desk |
| Number of Drawers | More Than 5 |
| Item Height | 44 in |
| Style | Hepplewhite |
| Features | With Drawers |
| Time Period Manufactured | 1800-1899 |
| SKU | 78768 |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Item Width | 43.75 in |
Check the listing for details. Antique Mahogany Hepplewhite Drop Front Desk with Graduated Drawers C1820. Color: Brown, Condition: Used, Made in United Kingdom. Listed at 1560.00 USD. Antique Mahogany Hepplewhite Drop Front Desk with Graduated Drawers, Shaped Skirt, Tapered Legs & Opalescent Glass Sandwich Pulls C1820. This elegant antique secretary desk, crafted in the early 20th century, features a classic mahogany finish.