| Antique | Yes |
|---|---|
| Number of Shelves | 3 |
| Type | Bookcase |
| Item Height | 41.5 in |
| Color | Brown |
| Material | Mahogany |
| Year Manufactured | 1930 |
| Item Length | 11.75 in |
| Time Period Manufactured | 1920-1949 |
| Item Width | 28 in |
Check the listing for details. Antique Mahogany Petite Open Bookcase C1930. Color: Brown, Condition: Used. Listed at 760.00 USD. The mahogany finish highlights the natural grain of the wood. Wear consistent with age and use.