| Materials sourced from | France |
|---|---|
| Antique | Yes |
| Assembly Status | Fully Assembled |
| Color | Brown |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Tabletop Material | Walnut |
| Material | Walnut |
| Item Length | 36 in |
| Type | Sideboard |
| Number of Drawers | 2 |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Item Height | 36 in |
| Personalized | No |
| Style | Gothic Revival |
| Features | Carvings |
| Time Period Manufactured | 1850-1899 |
| Country of Origin | France |
| Finish | Antique |
| Room | Any Room |
| Handle Material | Marble |
| Item Width | 19 in |
Check the listing for details. Antique Marble Top Heavily Carved Server With 2 Drawers. Color: Brown, Condition: Used, Made in France. Listed at 1200.00 USD. This antique marble top heavily carved server with 2 drawers exudes a Gothic Revival style and features intricate carvings. Made of walnut with a brown color, this piece is an original production from France in the late 19th century. With a tabletop measuring 36 inches in length and height, and 19 inches in width, this sideboard is a unique and elegant addition to any antique collection or vintage-inspired home decor.